Syn.: Cerasus virginiana (L.) Michx., Padus virginiana (L.) M. Roem.
Česká jména: střemcha virginská (Mareček 1999), střemcha viržinská (Kubát 2002)
Slovenská jména: čremcha červená (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Severoamerický druh, areál se táhne od východního pobřeží kontinentu až k Pacifiku, prochází jižní Kanadou a severní polovinou USA. Chybí na severu a jihovýchodě kontinentu. Do Evropy byl přivezen v roce 1665, v Česku se pěstuje od roku 1811, vysazuje se do parků i lesů.
Ekologie: Roste v lesích a na křovinatých stráních, na pasekách, v okolí vodních toků, často na suchých a exponovaných stanovištích. Kvete od dubna do června.
Popis: Keř až malý strom, 5–15 m vysoký. Kmen je přímý, koruna vejcovitá, borka hnědá, hladká, později rozpraskaná, nepříjemně vonná, větévky jsou lysé, hnědozelené, později šedivé. Listy jsou řapíkaté, široce vejčité až široce eliptické, 4–12 cm dlouhé a 4–8 cm široké, na vrcholu zašpičatělé, na bázi klínovité až srdčité, na okraji pilovité, zelené, na rubu našedlé a lysé nebo chlupaté v úžlabí žilek. Květenství je hroznovité, 6–14 cm dlouhé, květy dosahují 8–10 mm v průměru, kališní lístky jsou žláznaté, záhy opadavé, korunní lístky jsou bílé. Plody jsou kulovité peckovice, až 1 cm v průměru, červené, později purpurové až černavé, chuti nakyslé.
Využití: Pro původní Američany byl tento druh důležitým zdrojem potravy, využíval se i v tradiční medicíně. V kultuře se pěstuje v několika kultivarech.
Fotografovali Karel Bergmann, v průběhu roku 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, South Glenmore Park a Irrigation Canal) a Vít Grulich, dne 28. 7. 2007 (Kanada, Alberta, Fort Macleod, Head-Smashed-In Buffalo Jump).